Ha nyáron is snowboardozni akarsz, ezzel leverethetsz a hegyről.
Itt a tavasz, elolvadt a hó, de a lejtõk és a riderek maradtak!
A Mountainboard története
A mountainboard története körülbelül 10 éves, így még viszonylag fiatal, de annál népszerûbb sportágnak mondható. Igazság szerint két helyen, sõt, ha tágabb értelemben vesszük a terepgördeszka fogalmát, akkor három helyen találták fel szinte egy idõben: két barát az USA-ban, két testvér Angliában és egy harmadik jóember Ausztráliában. Elmeséléseik alapján az ötlet után kb. 5 év elteltével találkoztak személyesen tapasztalatot cserélni, illetve megcsodálni egymást találmányát. Az indulásról annyit érdemes tudni, hogy az amerikai Patrick McConell és Jason Lee – mindketten profi snowboarderek –, megelégelték, hogy egész nyáron várniuk kellett a hóra, ezért megalkották a terepgördeszkát, a snowboard deszkák ultraerõs kompozit anyaga, valamint a gördeszkáknál bevált konstrukció ötvözetével.
Az új extrémsportot Mountain Board Sportnak keresztelték el, a deszkákat gyártó cégüket pedig ebbõl kiindulva MBS Mountainboards-nak.
MBS deszka Az angol Tatham fivérek (Pete és Dave) szintén snowboardoztak, de õk a
boardjukat inkább a snowboardra, azon belül a freeride-ra alapozva fejlesztették.
Emiatt annyiban különbözött az amerikai deszkától, hogy a board lejtõzésre lett kifejlesztve,
így nehezebbek, nagyobb kerékkel, snowboardkötéssel és mind a négy kereket fogó fékkel rendelkeznek. Az õ deszkájukat NoSno-nak nevezték el.
NoSno deszka Az
ausztrál találmány az Outback nevet kapta, ez csak három kerékkel rendelkezik ellentétben az MBS-sel és az NoSno-val.
Outback deszka Egyszóval a nagyok felosztották a piacot, a freestyle az MBS-é, a freeride a NoSno-é, az Outback pedig nem lett túl népszerû. Azóta már több cég gyártott és gyárt terepgördeszkákat. Szándékosan nem nevezzük mountainboardnak õket, mivel az MBS annak idején bejegyeztette ezt a nevet, így a többiek általában
All-Terrain Boardnak (ATB), Offroad Boardnak vagy Landboardnak hívják deszkáikat. A jelenleg mûködõ 10-15 terepgördeszkát gyártó cég közül (melyek többsége amerikai) még ma is az MBS és a NoSno a piacvezetõk. Igaz gyártanak freestyle és freeride deszkákat egyaránt, de mindegyikük a maguk területén piacvezetõ, mivel õk rendelkeznek a legtöbb tapasztalattal és egyben a legszélesebb kínálattal is. Kicsivel késõbb megjelentek a kiteszörfösök is, mint felvevõ piac. Õk még rövidebb és könnyebb deszkát igényeltek a freestylereknél, így már külön modellek készülnek számukra. Idõközben a freestyle piacára betört már a Ground Industries is, kiváló minõségû és formatervezésû boardjaikkal, és folyamatosan jönnek új cégek, akik a nagyok babérjaira kívánnak törni. Számunkra ez igen kedvezõ dolog két okból is: az egyik, hogy egészséges verseny alakul ki a gyártók között, ami folyamatos innovációra és az árak alacsonyan tartására készteti õket. Ezzel mi deszkások járunk jól, mert a boardok egyre olcsóbbak, egyre inkább elérhetõek mindenki számára. A másik jótékony hatása a gyártók szaporodásának pedig az, hogy elvégre az õ kezükben van a sportág jövõje, és sokkal jobb ha egy ilyen volumenû dolog több kézben van, mintha egy monopol helyzetû cég (sok esetben annak egy-két fõs vezetõsége) döntene egy sportág sorsáról. Sajnos ez utóbbi eset megfigyelhetõ néhány sport esetében, és ezek a mai napig nem futottak be nagy karriert.
(ez "home made" deszka)
A legnagyobb gyártók nem keveset tesznek napjainkban is a mountainboard sport népszerûsítéséért, igaz mára már rengeteg mountainboard center, klub, egyesület és szövetség mûködik szerte a világon, melyek jelentõs szerepet játszanak a sport népszerûsítésében. A nemzeti bajnokságok mellett van világbajnokság is, melynek jelen cikk írásának évében már 9 ország ad helyszínt. Emellett a gyártók folyamatosan bemutatókat, road-tripeket és photo-session-öket szerveznek, melyek állandóan fenntartják az érdeklõdést, és bemutatják az új termékeket, új ridereket, szponzoráltakat.