Canne de combat
A francia boksz (Savate) küzdősport része a Canne de combat.
Az 1800-as években a párizsi utcák nagyon veszélyesek. Mindenki aki itt jár és él, csak reméli, hogy képes megvédeni magát a különbözö támadásokkal szemben. Ezért sok vívóteremben oktatnak önvédelmet. Mivel az arisztokrata polgárok elegáns öltözetének divatos kelléke a sétapálca, nagyszerü ötlet a divatot ötvözni az önvédelemmel. A sportág alapjaiban tehát ötvözték a vívó mozdulatokat a sétapálcával, ez J. P. Charlemont módszere.
Tanítványa, Pierre Vigny 1886-tól továbbfejlesztette a sportot: ütésekkel, rúgásokkal már önvédelemre alkalmazta. 1900-ban Londonba megy ahol E.W.Barton - Wright „Bartitsu” nevezetű iskolájában oktatja módszerét. 1 évvel később már saját iskolát nyit és versenyeket rendez. Henry Lang az indiai rendőrségnél dolgozott felügyelőként, Londonba utazik ahol a Vigny féle módszert tanulmányozza . Visszatérve Indiába kombinálta Vigny rendszerét a nyugat indiai szigeten gyakorolt "BOIS" nevezetű botvívó technikákkal . Az általa egyesitett rendszert könyvben jelenteti meg és a rendőröknek oktatja.
Az 1970-es években egy francia boksz szakértő Maurice Sarry Felkutatja a különböző botvívó rendszereket, ill. tanulmányozza azokat. 1978- ban könyvet ír, amelyben meghatározza a modern versenysport alapszabályait . 1980-ban megrendezik az első nemzeti bajnokságot Párizsban.
Napjainkban 14 országban gyakorolják a Canne de combat-ot, 2004-ben rendezték az első világbajnokságot .
A Canne de combat Magyarországon
Tarpai Flórián ( G.A.T.1 ) francia boksz szakértő 2004 Juliusában rátalál Gerhard Schmitt német mesterre. 2004 októberében a mester megtartja az első szemináriumot hazánkban. Egy évvel később ismét ellátogat hozzánk, ekkor már vizsgát tehetnek a tanítványok. 2006 Október 21-22-én megrendezik a sportág első Európa bajnokságát, amelyen a magyar színeket Tarpai Flórián és Tarpaimé Buszt Ildikó képviselte. A viadalon Tarpaimé hatodik-, Tarpai Flórián tizennyolcadik helyezést ér el.
A Canne de combat egy összefoglaló név, a sportág több részből áll:
- Canne: egybotos küzdelem
- Double canne: kétbotos küzdelem
- Baton: hosszúbot
- Canne défense: önvédelem sétapálcával
- Canne chausson: savate rugások és bot ütések kombinálva
Ez a játékos botvívás egyaránt nyújt feledhetetlen szórakozást, önvédelmi technikák elsajátítását, és könnyed sportolási lehetőséget.
Köszönet az anyagért Tarpai Flóriánnak!
(Megosztani, "lájkolni" ér!)