A krav-maga a szakértők szerint leginkább reálisnak tartott önvédelmi és taktikai rendszer: arra tanít, hogyan aknázzuk ki maximálisan lelki és testi képességeinket a hétköznapi életben és hogyan védjük meg magunkat az utcán, szórakozóhelyen, iskolában vagy munkánk során.
A krav-maga története
Imi Lichtenfeld kés ellen
A krav-maga alapítója, Lichtenfeld Imre 1910-ben, Budapesten született és Pozsonyban nőtt fel, ahol számtalan sportág (boksz, birkózás, atlétika, úszás, torna, súlyemelés stb.) kiváló művelőjévé, több esetben bajnokává vált és színházi mozgásművészetet tanított; ismereteit kiválóan hasznosította, mikor a második világháború kitörésekor Palesztinába emigrált és belépett a brit hadseregbe, majd a háború után az izraeli védelmi erők elődjének számító szervezetbe. Izrael Állam kikiáltása után sportélményei, utcai és harctéri tapasztalatai alapján kifejlesztette a krav-magát, mely azóta is az Izraeli Védelmi Erők (hadsereg) és a helyi rendvédelmi szervek hivatalos közelharc, önvédelmi és taktikai rendszere, s amelyet képzési programjába átvett az FBI, a Francia Idegenlégió és sok más fegyveres testület. A krav-maga szó szerinti jelentése közelharc, polgári divíziójának célja az egyén önvédelmi készségeinek kifejlesztése. Civileknek a hatvanas évek óta oktatják; a katonai irányvonallal ellentétben ez a változat nem az ellenfél elpusztítására, a rendvédelmivel szemben nem a támadó lefegyverzésére és elfogására, hanem a „Juss haza épségben” elv gyakorlati megvalósítására törekszik. Imi bácsi tíz éve elhunyt, de üzenete örök: „A krav-maga célja megállítani a világban terjedő erőszakot, önbizalmat adva minden tanulójának származástól, bőrszíntől és vallástól függetlenül”. Magyarországra a stílus 2002-ben érkezett meg, azóta oktatják több vidéki városban és Budapest számos kerületében. Civil, gyermek/ifjúsági, katonai, rendvédelmi és biztonsági/személyvédelmi divíziója egyaránt jelentős pozitív tapasztalatokat mondhat magáénak, sok száz elégedett tanulóval együtt dolgozva.
A krav-maga jellemzői
Katonai krav
Mivel Izraelben minden egészséges állampolgár nemétől függetlenül, időskoráig hadköteles, a stílus kialakításakor alapkövetelmény volt, hogy a technikák ne igényeljenek átlagon felüli fizikai képességeket. Ez a civilek oktatásában is megnyilvánul, akárcsak a pszichikai felkészítés: a speciális lélektani és szellemi tréningmódszerek során a tanulók megtanulják felismerni és elkerülni a veszélyes helyzeteket, a leggyakoribb erőszakos utcai, szórakozóhelyi és munkahelyi (pl. szociális vagy bankszakma) szituációk modellezésén keresztül. A krav-maga nem tartalmaz a tradicionális stílusokra jellemző szigorúan kötött mozgásformákat és formagyakorlatokat, nem az egyre magasabb övfokozatok megszerzésére törekszik, hanem a tanuló, mint a csoport autonóm alkotórésze van a középpontban, aki egy gondolkodásra serkentő fizikai és mentális tréningen vesz részt. Az edzéseken megjelenik a jogos védelem fogalma, a megelőzés taktikai elemeinek összessége és az asszertív verbális és nonverbális kommunikáció.