Az úgy kezdődött, hogy gyerekkoromban szerettem sárkányt eregetni. Nagyfater megdobott anno egy igen frankó darabbal, jó nagy volt, és repült rendesen. Használtam is kb 3 napig, mikor is jött egy izmosabb szellő... Lévén 25 kiló plusz ÁFA a testsúlyom, egy darabig húzott az arcomon a földön, majd felakadt egy 20 méteres jegenyére. Ki voltam bukva rendesen, hogy így lenulláztam a gépet, onnantól nem is eregettem többet.
Egyszer aztán 2003-ban felhívott Szeker Dani barátom, hogy van egy új sport, a Kite (ejtsd: kájt, ami egyébként sárkányt jelent) nagyon karaj, igen csajozós, és kevesen nyomják, mi lenne, ha kipróbálnánk? Mondtam oké, csapjunk bele!
Danika belecsap
El is mentünk egy tanfolyamra a Kiteline-hoz, és kitanultuk a szakmát. Jó móka, kisebb szélben is működik egy nagyobb ernyővel, meg ugrálni is lehet vele.
Úgy kell elképzelni, mintha egy mini siklóernyőt eregetne az ember fia fix kb 30 méteres zsinórokon, ami húz előre, de jó esetben nem arcon, hanem valami járgányon. Mindegy min, ami csúszik, gurul, vagy siklik a földön, vízen, havon vagy jégen. Pont ettől jó a móka, lehet a vízben olyan wakeboard-szerű deszkával (ez a legcsajozósabb) vagy a jégen korival, aszfalton görkorival, egy mezőn télen snowboard-dal vagy síléccel, nyáron mountainboarddal (nagy kerekű terepre való gördeszka) vagy buggy-val (3 kerekű go-kart féleség motor nélkül). Mindenesetre nem árt némi protektorral felszerelkezni bé terv gyanánt. Szárazföldi használatnál elengedhetetlen a sisak (bár nélküle viccesen lehet hallucinálni meg kettőslátni egy izmosabb bukfenc után), nem árt térdvédő sem, kesztyű, kezdőknek könyök- és a farvédő is jó ha van.
A kite eredete
A kite -mint már volt róla szó- sárkányt jelent. Kínában és Polinéziában használták már kb 3000 évvel ezelőtt, bambuszból és selyemből készítették. A XIX. században tudományos kísérletekhez használták, meteorológiai megfigyelésekhez volt igen hasznos eszköz. A XX.-XXI. században a kite-okat katonai eszközként is bevetették, az ellenséges állások megfigyeléséhez. 1903 november 7-én Samuel Franklin Cody áthajózta a La Manche-csatornát egy olyan csónakkal, amit kite-tal vonatatott.
Ernyők fajtái
Tube kite:
A felfújható belépőéllel és merevítőkkel rendelkező ernyőt hívják így. Vizi használathoz ideális, az ernyő nem süllyed el, nem telik meg vízzel. A felfújt tube-ok (belsők) miatt tartja a formáját.
Légcellás kite:
Szárazföldi használatra alkalmas leginkább, bár van aki vízben is használja. Új generációs úgynevezett twin-skin kite-ok a légcellás ernyők új fajtái, ami nem engedi be a vizet ha beleesik, és rendkívül stabilak. A légcellás ernyők fordulékonyabbak és gyorsabbak, mint a tube-osak.