Speedriding: Nagy sebességű repülés a (sí)pálya mentén néhány centivel vagy méterrel a föld felett.
Jochum & Nesler, a Speedridert feltaláló Olaszországban székelő cég neve, ahol Bernd Jochum and Michael Nelser (tipikus tősgyökeres Olasz nevek) a két tulaj. Elsősorban kite-okat gyártottak, de megalkották végre a kite, az ejtőernyő és a siklóernyő kombinációját, ami tökéletesen stabil, jól irányítható és fékezhető. A lényeg a nagy stabilitás, ami megmarad hatalmas sebességnél is. Leginkább síléccel, vagy snowboarddal használható, de vannak még kiaknázatlan lehetőségek a hómentes időszakokra is. Én speciel elagyaltam a mountainboard-os felhasználáson...
A stabil technika lehetővé teszi az akár több mint 100 kilométer per órás sebességgel való száguldást a lejtőn, hiszen az ernyő tartja a súlyodat, így nem tudsz egykönnyen elesni. Ha pedig valami váratlan akadály kerül eléd, egyszerűen átrepülhetsz felette. Aztán bármikor befejezheted a repülő manővert, és visszatérhetsz a pályára. Nem véletlenül nyerték meg a 2007-es BrandNew díjat a JN Hellracerrel, ami forradalmi sporteszközökért kapható meg (lesz még szó itt 1-2 nyertes eszközről itt nálunk). Az adrenalinfröccs garantált.
Az ernyő egy évvel a kifejlesztése után már a második szériáját "tapossa". A JN Hellracer 2-nél újdonság többek között a trim-rendszer és a koszkieresztők a szárny hátsó részén. A nyílások jó szolgálatot tesznek, ha hó vagy más szilárd anyag kerül az eszközbe, azok ki is hullanak belőle hátul, nem kell vele gépészkedned, míg kivarázsolod a kis kezeiddel. Ráadásul ha a földre ér a cucc, a levegőt is könnyen kiereszti magából rajtuk keresztül. A zippzáras trim-rendszernek hála, átállíthatod az ernyőt a szélviszonyokhoz, mintegy két négyzetméterrel lehet ezáltal változtatni a felületet.
Méretei szerint közelebb van a kite-ernyőkhöz, mint a siklókhoz, hiszen 13-15 négyzetméter mindössze a felülete. A nagyobb ernyők kezdőknek jobbak, a profi pilóták a kisebbel is jól elnavigálnak. A trim rendszer miatt a 13-asból lehet 11-est, a 15-ösből 13-ast csinálni a szélnek és a pályának megfelelően. Könnyen töltődik fel levegővel, ezáltal a gyors felszállás garantált. Az enyő kis- és nagy sebességnél is stabil, a fékezést is jól bírja, a véletlen túlfékezésből adódó full-stall szinte kizárt. Az anyaga rendkívül ellenálló, víztaszító.
Nem repül túl jól ez a kis ernyő, hiszen nem az a cél, hogy kitekerj kétezerre, és síléccel a lábadon sasolj lefelé. Viszont ekkorákat nélküle nem tudnál ugrani, vagy csak maximum egyszer az életedben. :)
A zsinórzat erősen túlméretezett, poliészterrel bevont, így akár egy síléc kantlijával is átmehetsz rajta anélkül, hogy komolyabb sérülést okoznál benne.
Az ernyő átesett a Német Függővitorlázó Szövetség (DHV) biztonsági tesztjén is. Ha ki szeretnéd próbálni, akkor:
1, Legyél nagyon jó síelő vagy snowboardos ÉS
2, Legyél jó siklóernyős.
Enélkül ne próbálkozz, veszélyes. Profi siklóernyős pilóták és freerider síelők, snowboardosok sportja ez, a sebesség miatt szükség van a tapasztalatra.
Más cégek is gyártanak ilyen ernyőket, pl a Niviuk, az ő ernyőjuk a Skate nevet viseli.
Forrás, képek, infók:
www.jn-kites.com
www.niviuk.co.uk
(Megosztani, "lájkolni" ér!)