A karate a XIV. században Okinawán alakult ki, fejlődésének nagy lökést adott a szigeten hosszú ideig érvényben lévő fegyverviselési tilalom. Egységes rendszerré a XX. Század elején formálta Gichin Funakoshi. A modern karate a II. Világháborút követően indult el hódító útjára, és lett a Föld legnagyobb bázissal rendelkező testedzési formája, amely egyúttal komoly szellemi-lelki alappal is bír. Napjainkban közel 40 milliónyian gyakorolják, és a folyamatosan fejlődő szabályok hatására mára egyike a modern versenysportoknak.
WKF (World Karate Federation)
A karate világszervezete a több mint 180 nemzetet magába foglaló egységes szövetség, a World Karate Federation (WKF), melyet a tagországok karateszövetségei alkotnak. A szervezet elsődleges célja a sportág egységesítése és népszerűsítése, valamint az olimpiai programba juttatása.
A WKF által kialakított versenyszabályok eleget tesznek annak a szigorú és összetett feltételrendszernek, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) támaszt. A WKF versenyei közül a kétévenkénti világbajnokságok és az European Karate Federation (EKF) által évente megrendezett Európa bajnokságok a legrangosabb megmérettetések. A vb-ken rendre 120 ország 1000 sportolója vesz részt. A WKF erőfeszítéseinek eredményeképpen megszűnt a szervezeti széttagoltság, több mint 10 éve egységes a világ karatéja. Ennek köszönhető, hogy a NOB 1999-ben hivatalosan elismerte a karatét, nemrég pedig kiemelt sportágnak nyilvánította, illetve szintén 1999-ben világszervezetét a WKF-et felvette teljes jogú tagjai sorába. Ennek köszönhetően a karate hamarosan a nyári játékok programját színesítheti.
WKF hivatalos honlapja: www.wkf.net