A Netball története
1871-ben Dr James Naismith egy kanadai emigráns találta fel a kosárlabdát. Egy másik amerikai Dr Toles 1890-ben bemutatta a sportot Angliában, de mivel az angolok a tradicionális sportokat kedvelték, a nők körében lett inkább népszerű.
Füvön játszották, a kosár nem hálóból volt, hanem nedves papírzacskóból. De az akkori szűk, hosszú ruhák és magas cipők nem tették lehetővé a széles mozdulatokat, passzokat és a futást, átalakították a kosárlabdázást nekik megfelelővé. Így jött létre a netball.
1898-ban a pályát a harmadára csökkentették, a játékosok száma 5-ről 9-re nőtt csapatonként és egy kisebb (futball) labdát használtak a játékhoz.
Ezekben a korai időkben a kosarak alul zártak voltak, így minden kosár után a bíró dolga volt kiszedni a labdát és visszaadni a játékosoknak.
Angliában 1901-ben lett hivatalos a netball, ekkor jelentek meg a szabályok. A századforduló környékén angol tanárok utaztak a későbbi brit gyarmatokra, és velük együtt terjedt a sport, amit akkoriban a hölyek kosárlabdájának neveztek. A netball nevet hivatalosan 1970 óta használják Ausztráliában és Új Zélandon. Az első hivatalos Ausztrál nemzeti bajnokságot 1928-ban tartották. Az első Ausztrál-Új Zélandi meccset 1938-ban játszották, ahol a kiwik kikaptak 40-11-re. Ez volt az első „nemzetközi meccs”.
Mivel minden ország a saját szabályai szerint játszott, szükség volt egy egységes szabályozásra, így 1957-ben Londonban megszületett a nemzetközi netball szabályzat, amit azóta is használnak.
Az első világkupát 1963-ban tartották tizenegy csapat részvételével. Ezt a tornát az Ausztrálok nyerték, majd még nyolcszor kapták meg a világbajnoki címet a 4 évente megrendezett világversenyen. 2007-ig az összesen tizenkét versenyből kilencet az Ausztrálok nyertek.
Forrás: http://www.netball.asn.au
(Megosztani, "lájkolni" ér!)