Gondoltuk kéne egy kis vizisport nyár vége felé, ami egyben a beleimet is "tisztíccsa". El is zúztunk pár cimbivel Kecskemétre, ahol a jó öreg strand helyén egy frankó drótköteles wakeboard-pálya van. Hátránya az előnye: nemigen ismerik, viszonylag kevesen vannak.
Odacsavartunk, mondtam a srácnak, hogy RAJTAM KÍVÜL a többiek full kutyák, de azt mondta nem gáz, itt a deszka, ott a mellény, aztán ihatunk amennyit akarunk, jó mély a tó... Csajozós sport, de nem az első fél-egy órában, amikor az indulásnál harminccal meghúz a drótkötél, mikor ülsz a stég szélén, lábad a vízben egy deszkával. A következő másodpercben pedig megfordulsz: fej a vízben, láb meg kinn, többiek röhögnek, de csak addig, amíg ők nem következnek. A beöntés is viszonylag könnyen megy, meg a csukafejes is sima ügy, nem kell gyakorolni, mindenképpen meg fogod csinálni.
Aki tud valamilyen deszkán közlekedni (snowboard vagy kite a legjobb), annak zsír. Hamar megy a móka, legalábbis az első kanyarig, de a kezelősrácok (akik egyben az oktatók is) mindenhol szívesen segítenek megtanulni a technikát. Könnyű megszeretni ezt a frankó kis sportágat. A kite-osoknak szélhiány-, a snowboardosoknak hóhiány esetén kitűnő pótszer, de ha komolyan akarod nyomatni, ugrálni a kicker-en, csúszni a slider-eken, csajokat vakítani, akkor snowboardos tudással semmire nem mész, gyakorolni kell.
Nem beszélve arról, hogy nem véletlenül kigyúrtak a wake-esek, ha nem vagy kondiban, 1-2 óra után úgy érzed, hogy leszakad a karod, és brunyálni sem tudsz egyedül, szóval a jó fizikum elengedhetetlen.
Általában a pályákon a használat mellé adják a cuccokat, meg az oktatást is 1500-2500 forintos óradíjért, szóval nem olcsó, de nem is kell mindennap menni. Meg hát egy esti buli árát megéri az élmény. Szerintem.
A wakeboard eredete
A fáma szerint a ’80-as években unatkozó hullámszörfösök találták ki a sportot hullámmentes napokon. Szörfdeszkájukat a parton haladó kocsival húzatták a vízben, majd hajóval tették ugyanezt. Ezek a deszkák még nem voltak alkalmasak trükközésekre a formájuk miatt, de a ’90-es évekre teljesen kialakult az önálló sportág folyamatosan tökéletesített deszkákkal, vonótornyos hajókkal és a drótkötélpályákkal a tavakon. A mai wakeboard-ok szimmetrikus formájúak, kötések vannak rajta a lábaknak, könnyűek és kicsik, így könnyen lehet velük trükközni, forogni, ugrani és mindkét irányba haladni ellentétben a hullámlovas deszkával, ami formája és mérete miatt erre alkalmatlan volt. A deszkák fejlesztése Herb O’Brien nevéhez fűződik. A wakeboard gyakorlatilag a vizisí és a szörf hibridje.
Egy kis érdekesség: Red Bull Jég-wake videó.
(Megosztani, "lájkolni" ér!)