A Canicross története
A sportág a fáma szerint 2 irányból eredhet:
- Szánhúzó kutyások találták ki a vezérkutyákkal foglalkozva, összekötötték magukat a kutyával, és futottak.
-15-20 éve Franciák és Belgák találták ki a Homo ludens elve alapján. A Magyar Canicross Sportegyesület elnöke, Dr Svéda István ez utóbbit tartja helyesnek.
Franciaországban, Belgiumban és Svájcban rendeztek először ilyen versenyeket.
Az első nemzetközi versenyt 1997-98-ban tartották cseh, belga és francia résztvevőkkel, a viadal az Euro Canicross nevet viselte. Pár évig ez így ment, mígnem 2004-ben létrejött az Európai Canicross szövetség, melynek a magyarok is tagjai voltak.
Az ESDRA, Európai Szánhúzó Szövetség (European Sled Dog Racing Assocation http://www.esdra.net/sites/index.php ) is elkezdte a "dryland" (szárazföldi) versenyeket, így ez a szövetség is nemzetközi szinten foglalkozik a sporttal, mindkét szervezet a világszövetség tagja.
1998-ban Balástyai István vett részt magyarországról először canicross versenyen veterán kategóriában, ő hozta be az országba a szabályrendszert, majd 1999-ben ez alapján jött létre a Magyar Canicross Egyesület, ami a legnagyobb az országban.
Magyar versenyzők 2001 óta vesznek részt rendkívül eredményesen a nemzetközi versenyen.
2001-ben Babinyecz József Európa bajnok lett. Innentől minden évben részt vettek, érmet is hoztak minden alkalommal a magyar versenyzők.
2008-ban szintén európa bajnok lett Novák Réka egy ír szetterrel.
2004-ben Szilvásváradon rendezték meg az első magyarországi Európa bajnokságot.
2009 október 9-10-én Sopronban a Lövérekben lesz az Európa Bajnokság a Magyar szövetség rendezésében.
Az ECF(European Canicross Federation, (http://www.ecf.cc) tagjai is a magyarok, április 04-én Sopronban lesz konferencia, az idei szintén Sopronban megrendezésre kerülő Európa Bajnokság előkészületeként.
Egy versenyen kb 350 induló vesz részt (plusz természetesen ugyanennyi kutya)
A sportág lényege
1, Canicross
1, Futó és kutya, 2 méter 5 centis rugalmas pórázzal (védi a versenyző gerincét és a kutyát is) A versenyzőn beülő vagy öv van, ezen van a póráz egy oldható karabinerrel, a
kutyán egy hám (szánhúzó, egyszerű vagy canicross hám) együtt futva kell a távot teljesíteni. A kutyának a verseny 95%-án elől kell futni és húzni.
A klasszikus versenyeken van rövid táv egyéni indítással (fél-egy percenként), hosszú távon tömegrajt.
A rövidtáv maximum 3 km, míg a hosszú maximum 7km (időjárástól is függ a távok hossza, az állatvédelem miatt, mert a kutyákat óvni kell a túlhevüléstől) Melegben folyadékot kell kitenni, vagy átfutó vízpermetet a kutyák (és persze a versenyzők) hűtéséhez.
Az ESDRA versenyeken csak egyéni indítás van. Igen gyorsan lehet így futni, mivel a kutya húzza a futót, aki ezáltal több időt tölt a levegőben, így hosszabban szökell.