A lényeg a repülés. Az ember nem elégszik meg a szabadesés okozta mámorral, kell valami plusz. Ez a wingsuit, a szárnyas ruha.
Nem mai találmány ez sem, történelme az 1930-as évekre nyúlik vissza. Clem Sohn, a híres amerikai show-ugró ejtőernyős denevérszerkójához vásznat és fémrudakat használt, így kápráztatta el a nagyérdeműt.
Clem Sohn
Követői nem voltak túl sokan anno, lévén kezdetleges és instabil a találmánya. Harry Ward ágyneműből famerevítőkkel készítette ruháját 1936-ban, ugrott 9-et, de Clem Sohn halálakor szögre akasztotta a cuccot. Az '50-es években Loe Valentin kísérletezett a témában. Ő dolgozott ki egy merev szárnyat, amit a derekára csatolt egy fémszerkezettel.
Leo Valentin
A '60-as években is volt pár úttörője a témának, de az igazi áttörést 1990 után Patrick De Gayardon (DeG) találmánya hozta meg, aki ötvözte a ruhát az ejtőernyők sajátosságaival. A ruhán a levegő átáramlott, így fújva fel azt, így merevséget kapott a gúnya. Az olasz Alpokban és a Grand Kanyon felett tartott bemutató repüléseivel lett híres, és bizonyította ruhája életképességét. A mai wingsuit-ok atyja lett ezzel az újításával. A skysurfing sportág is az ő nevéhez fűződik.
Patrick De Gayardon
1998-ban jelentek meg az első kereskedelmi forgalomban is kapható ruhák a Robert Pecnik Designs által.
A wingsuit-ok eredetileg ejtőernyőzéshez lettek kifejlesztve, de manapság a bázisugrók egyik nagy kedvence lett. Sajnos ha valaki ki akarja próbálni, először ejtőernyőzni kell megtanulni rendesen, csak utána jöhet a móka.
Európában is vannak erre remek helyek, jó nagy sziklafalak Norvégiában, Olaszországban és Svájcban is.
Mindenesetre ha szeretnél venni magadnak egyet, nem lehetetlen. Horvátországból rendelhetsz egyet online is, 400-1500 Euro közötti áron. Ha megfogott a téma, nézd meg a www.phoenix-fly.com oldalt, ahol MINDENT megtalálsz a témával kapcsolatban!
Phoenix-fly Vampire 3 wingsuit
Stiga
Forrás:
http://www.phoenix-fly.com
(Megosztani, "lájkolni" ér!)