A deszkát illik karban tartani hogy a talp rendesen csússzon, az él kapaszkodjon a fordulásnál. Többnyire ránézésre látszik, ha eljött az ideje: a talpon a műanyag réteg "szőrössé" válik, az él rozsdás és tompa. A waxolás azon túl, hogy jobban csúszik a deszkád, az élettartamát is növeli, mert használat közben a wax kopik, nem a talp. Az új deszkák élesek, és gyárilag meg is vannak waxolva, ezekkel nem kell foglalkozni. Esetleg az orr és a hátsó rész élét szokták reszelővel lerontani, hiszen ezek csak az ütődésektől, kövektől, fáktól védik a deszkát, a kanyarodásban nincs szerepük.
A karbantartásnál két lehetőséged van:
Az egyik, hogy elviszed egy szervizbe, ahol megcsinálják neked némi pénzért cserébe. (Érdemes komoly szervizt választani például a Montagnát, én már jártam pórul szakszerűtlenül mókoló brigáddal.) A talp komolyabb sérüléseinél is a szerviz ajánlott inkább.
Viszont ha nem vagy kétbalkezes, vagy nincs időd elvinni a deszkát és bevállalod, megcsinálhatod magad is. Ez utóbbihoz nyújtunk itt némi segítséget.
ÉlezésJómagam ezt inkább a szervízre bízom, mert az élezéshez szükség van pár spéci szerszámra. Ezeket ha megveszed, és nem az északi sarkon laksz, valószínűleg kb 10 év alatt térül meg a befektetés. Más kérdés, ha az egész család cuccát Te élezed, akkor okés lehet a dolog. Itt egy videó, ami az élezés lépéseit mutatja be:
Waxolás
Amire szükséged van a waxoláshoz: az egy asztal vagy egy (illetve két) bak, amire felfekteted a deszkát, egy sima talpú vasaló (Nem gőzölős, és nem is anyué, mert tutira kiakad ha meglátja), némi wax, tisztítószer, törlőrongy, egy műanyag vagy fém lehúzólap és egy dörzsi szivacs. Vagy egy komplett deszkás felújítószett, mint ez itt:
Az első lépés a lap alapos megtisztítása. Le kell róla szedni a régi vaxmaradékot (a lehúzóval), koszt, port, az élekről a rozsdát, majd le kell törölgetni szárazra.
A vasalót melegítsd fel, de csak annyira, hogy ne füstöljön a wax ha hozzáér. Célszerű időnként próbálgatni, hozzáérintgetni a waxot. (Melegíteni gyorsabb és könnyebb a vasalót, mint megvárni, hogy visszahűljön.) Én egy régi vasalót használok, de kapható direkt snowboardhoz való waxoló vasaló is. Ezeknek kerekek a sarkai és nem háromszög, hanem négyszög alakú a talpuk. Jól szellőző helységben dolgozzunk, az asztal alá terítsünk valamit, hogy ne kelljen a lecsöppenő waxot a földről felkapirgálni...
Ha ezzel megvagy, válaszd ki a megfelelő waxot. A legjobb, ha tudod milyen hóviszonyok lesznek a pályán, ilyenkor könnyű a választás. Különböző hőmérsékletre más-más wax ajánlott, más kell a vizes hóra, a porhóra és a hideg, durva kristályos szerkezetű hóra. Léteznek univerzális waxok, wax spray-k és szivacsos gyorswaxok, amit reggel gyorsan felkensz a deszkára, aztán irány a terep. De a legtutibb az, amit felvasalsz. Ha nem tudod milyen kondíciók lesznek a pályán, válaszd az univerzális vagy a hideg waxot.
A vasalóhoz érintve, annak az egyik sarkán lecsurgatva csepegtesd végig az anyagot a deszkán cikk-cakkban. Az orrára és a hátsó élre nem kell, elég a talpra nyomatni, amin csúszol. (Nem kell rá túl sok, a végén úgyis csak lekaparod a felesleget.) Ha ezzel megvagy, tedd rá a vasalót, és szépen egyenletes mozdulatokkal húzogatva olvaszd fel és oszlasd el a talpon az anyagot. Ezt ne csináld túl sokáig, ne hevítsd túl a talpat. (Vigyázz, hogy ne hagyd a vasalót sokáig egy ponton, nem tesz jót a lapnak!)
Ha eloszlattad rajta a cuccot, várd meg amíg kihűl, és beletapad a talpba, majd told le róla a felesleget. Ez fontos, mert ha rajtamarad, lassítani fogja a deszkát. (Mikor először csináltam ilyet, én nem toltam le, és csodálkoztam, miért nem megy a frissen waxolt dezső.) Ezt egy műanyag vagy fém lappal tudod a legkönnyebben megtenni.
Ezek után nincs más dolgod, mint a kész felület feldörzsölése. Így nem lesz teljesen sima, jobban vezeti kifelé a vizet a deszka alól. A dörzsit hosszanti irányban told végig a lap alján, de vigyázz, hogy ne szedd le vele az összes waxot. Nagyjából ennyi a folyamat, nézd meg a videót, és ess neki bátran!
(Megosztani, "lájkolni" ér!)