Az egykerekűzés, más néven uniciklizés vagy monociklizés, leginkább, mint cirkuszi mutatvány él a laikusok tudatában: említésére egy uniciklin buzogányozó bohóc vagy egy kötélen végigguruló artista képe villan be. Ha egyáltalán bevillan valami… Egy „egykerekű bicikli” látványa az utcán a többségből meglepetést, csodálkozást vált ki.
Kevesen tudják, hogy az uniciklizés számtalan külföldi országban széles körben ismert és űzött sport: Japánban például a testnevelés óra része. Az egykerekűsök minden évben, nagy létszámban jelennek meg a világversenyeken, ahol a legkülönbözőbb számokban mérhetik össze tudásukat. Az egykerekűzésnek első hallásra talán furcsának tűnő irányzatai vannak, mint az unihoki, az egykerekűs kosár, magasugrás, távolugrás, gyorsasági verseny különböző távokon, de említhetném a bringások számára talán jobban ismert triált, freestyle-t, flatland-et vagy street-et, melyek a legnépszerűbb és egyben leglátványosabb kategóriák a versenyeken, rendezvényeken. Érdekességnek számít, hogy lassúsági verseny (slow race) csak ebben a sportágban létezik!
triál
Az első hazai versenyt 2006-ban szervezte meg a volt Tűzraktérben (Budapest) egy azóta is nagyon lelkes csapat Pintye Tamás közreműködésével, akiről bátran kijelenthetjük, hogy a hazai rider élet legfőbb támogatója, mentora. Magyarországon évente több verseny is megrendezésre kerül, pl. a Balaton Bike Fest, a miskolci Gyár Feszt vagy a Magyar Egykerekűs és Zsonglőr Találkozó keretén belül. Ez utóbbi ad otthont most már 3 éve az Országos „unicikli.hu” Bajnokságnak.
flatland
A sportág dinamikus fejlődését bizonyítja, hogy 2009-ben megalakult a Magyar Egykerekűs Egyesület is.
Az egykerekűsök nagyon összetartó társaság. Csillebércen, a Hősök terén, a Jászain vagy a Kosztolányin szinte bármikor megtalálhatók akár esik, akár fúj. Évente egyszer hagyományosan Zánkán is összegyűlnek egy pár napos edzőtáborra, emellett számos más rendezvényen is részt vesznek, pl. jótékonysági és sportrendezvények, gála műsorok, stb.
A következő oldalakon számos magyar egykerekűs video található, amelyek az elmúlt 5 évben készültek. Ajánlom őket mindenkinek –de főleg azoknak, akik egyáltalán nem tudják, hogyan lehet megugrani egykerekűvel 124cm-t vagy egy keréken flatland bmx trükköket produkálni.
Ha valaki kedvet kapott az egykerekűzéshez, látogassa meg Tamást a VII. ker. Hernád utca 56.ban – készségesen áll mindenki rendelkezésére!
Írta: Lőrincz Orsolya
(Megosztani, "lájkolni" ér!)